Дали пешачката зона кај Рекорд е добро решение?

ИЗВОРскопје24
|

Што велат скопјани за овој проект на Град Скопје?

Низ центарот на Скопје од оваа година нема да се движат автомобили. Потегот од крстосницата кај Собранието до трговскиот центар „Палома бјанка“ да стане пешачка зона.

Тој дел ќе добие комплетно нов изглед, со уреден плочник и тротоари, а паркот ’Жена борец‘ ќе се прошири кон Собранието. Според Шилегов единствено на тој простор да се движат автобусите од јавниот превоз.

Пред да се започне со реализација на идејата ќе бидат консултирани околните жители.

Izvor: kariera.mk