Дали сте слушнале за кафе од јаболко?

|

Јаболкото е овошје кое е многу здраво, во македонија се одгледува на големо и е едно од највкусните во светот. Покрај тоа што е често на масите, како состојка во многу десерти, јаболкото може да биде и лек.

Познатиот народен учител Васа Пелагиќ особено го сакаше јаболкото, кое го нарече „прекрасно овошје“, и веруваше дека секогаш треба да ги користиме како зачин и како лековита билка, а не само како храна.

Еден од неговите подобри рецепти е дефинитивно оној за „кафе“ од јаболко.

Овој пијалок, тврди Васа, помага во бор бата против несоницата и ги отстранува главоболките, како и силното кивање.

Рецепт за “кафе” од јаболка

За овој пијалок, неопходно е да се подготват сушени јаболка на следниот начин: исечете ги зрелите јаболка на многу тенки парчиња и покријте ги со тенка хартиена крпа, за да не падне прашина врз нив, a така салфетката ќе го впие сокот.

Потоа измелете ги убаво, а за подготовка на кафе измешајте една лажичка од измелените јаболки со чаша врела вода.

Се препорачува да се пие една чаша наутро и навечер, најмалку три до четири дена.