Знаете ли дека македонец играл за Манчестер Јунајтед и ја освоил Лигата на Шампиони со нив

ИЗВОРСкопје24
|

Јован Кировски, роден на 18 март 1976 година е американски поранешен фудбалер кој е технички директор за Лос Анџелес Галакси во големата фудбалска лига. Кировски е првиот Американец кој ја освоил Лигата на шампионите на УЕФА (иако не играл во финалето) и првиот што постигнал гол во натпревар од Лигата на шампионите. Тој има освоено првенство во МЛС Купот како играч, помошник тренер и технички директор. Тој беше клучен за потписот на Галакси со Златан Ибрахимовиќ.

Роден во Ескондидо, Калифорнија, Кировски е син на македонски имигранти. Тој беше член на фудбалскиот клуб Номадс од 1991 година. Тој го водеше резервниот тим во постигнувањето голови во 1996 година, но не беше во можност да се пробие во првиот тим поради прописите за работна дозвола. По таа сезона потпиша со Борусија Дортмунд во германската Бундес лига. Кировски следните четири сезони ги помина во Германија. Тој играше во кампањата на Дортмунд 1996–97 во Лигата на шампионите на УЕФА, станувајќи првиот Американец што го освоил ова натпреварување. Тој заработи значајна минутажа во сезоната 1998-1999, кога Борусија го позајми на второлигашот Фортуна Келн.

Во 2000 година, Кировски потпишал со португалскиот клуб Спортинг. По една сезона таму, тој се вратил во Англија, потпишувајќи со клубот од Првата лига на фудбалската лига Кристал Палас. Во 2002 година Кировски потпиша со Бирмингем Сити, но по една и пол сезона потпиша со Лос Анџелес Галакси.

Во првата сезона во МЛС, Кировски постигна осум гола. Во 2005 година, Галакси го размени во Колорадо Рапидс за пик во првата рунда на Супердрафтот на МЛС 2007 година. Откако ја помина сезоната 2008 со Сан Хозе Ертквејкс, тој повторно се приклучи на Галакси во ноември 2008 година. Кировски имаше успешен престој со Галакси, освојувајќи го МЛС Купот во 2011 година со клубот. На 23 јануари 2012 година, Кировски се повлече од фудбалот, но остана во стручниот штаб на ЛА Галакси како помошник тренер. Членот на стручниот штаб на Брус Арена, Кировски му помогна на тимот да се повтори како шампион на МЛС Купот во 2012 година.

Кировски дебитираше за репрезентацијата на Соединетите Американски Држави на 18-годишна возраст на 19 октомври 1994 година, против Саудиска Арабија, а играше на Олимпијадата во 1996 година и изданијата на Купот на Конфедерации на ФИФА во 1999 и 2003 година. Кировски се стекна со вкупно 62 натпревари со САД.