Дара Бубамара казнета на аеродром поради лажни куфери – Пејачката морала да плати 5.000 фунти

ИЗВОРСкопје24
|

Пејачката Дара Бубамара со години се фали со своето богатство и колку добро заработува, но вистинската состојба излезе на виделина кога пејачката една година беше запрена на аеродром поради лажни куфери на Луј Витон.


Имено, Дара во 2012 година наводно искеширала 5.000 швајцарски франци на аеродромот во Цирих за да плати казна за поседување копии од куфери Луј Витон.

-Влечеше два куфери кога во зградата на аеродромот и пријдоа неколку лица со службени карти – открил тогаш изворот на Курир кој бил на местото на настанот и додал:

– Дара најпрво се збуни, ги спушти патните торби и сфаќајќи што и кажуваат се вцрви како девојче. Набрзо околу неа се собрале љубопитни луѓе, па таа се тргнала настрана. Ги отворила двата куфери и набрзо почнала да ги префрла работите во најлонски кеси, а куферите биле одземени бидејќи веднаш било откриено дека се копии. Поради ова, Дара мораше да плати казна од пет илјади франци, но срамот и потсмевот на присутните е многу полоша казна од паричната казна – додаде изворот и опиша што се случило потоа:

– Пејачката потоа го напушти „местото на злосторството“ со чантите во раце, додека лажните куфери останаа во рацете на инспекторот на Луј Витон. Ова се случи бидејќи челниците на познатиот бренд неколку години пред тој момент најавија дека ќе бидат уапсени или казнети сите оние кои ќе забележат дека имаат фалсификати со нивното лого – заклучил изворот.

Дара потоа ја спуштила слушалката на полицијата кога и поставиле прашање за овој настан, а подоцна таа сепак тврдела дека немала лажни куфери „Луј Витон“ и затоа не ја платила казната.