ДЕНЕС МНОГУ ВИСОК УВ ИНДЕКС: Еве какво време не очекува

ИЗВОРСкопје24
|

Според управата за хидрометеоролошки работи денес не очкеува сончево време со мала локална облачност и со слаб до умерен северен ветер.

Дневните температури на воздухот во земјава ќе се движат од 19 до 30 степени целзиусови. Најниската температура се очекува во северозападниот дел од Македонија, додека највисоките дневни температури на воздухот денес ќе бидат во југоисточниот дел од државата.

УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 9.

Од денес до сабота ќе преовладува стабилно и посвежо време со умерен северен ветер. Во недела се очекува нов влажен бран со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни.