Ди Каприо за малку ќе ja загубел улогата во „Титаник“: Му направил проблеми на Џејмс Камерон

ИЗВОРСкопје24
|

Леонардо ди Каприо за малку ќе ја загубел својата иконична улога во „Титаник“ бидејќи не сакал да го послуша барањето на режисерот Џејмс Камерон.

Реномираниот филм освои неверојатни 11 Оскари по неговото прикажување во 1998 година ги прослави Леа и колешката Кејт Винслет.

Сепак, режисерот Џејмс – кој се подготвува да го објави продолжението на неговиот втор филм „Аватар“ кој соборува рекорди – откри дека Лео за малку ќе ја загубел улогата.

Во интервју за еден магазин, се присети како тогаш 21-годишниот Лео целосно го „маѓепсал“ при неговата прва средба.

Откако веќе ја одбра Кејт како Роуз, Џејмс договори Лео да се врати неколку дена подоцна за да ја тестира „хемијата“ меѓу двајцата актери.

Но, кога се појавил Лео, од него било побарано да прочита неколку редови од сценариото, што го шокирало – и тој првично одбил да го стори тоа.

„Тој не знаеше дека ќе биде тестиран, мислеше дека е уште еден состанок за да се сретне со Кејт. А јас реков: „Ќе поминеме низ некои линии и ќе го снимам. И [Лео] рече: „Мислиш дека читам? И реков да. И рече: „Не читам“, рече тој.

Во овој момент, се сеќава Џејмс, тој едноставно се ракуваше со Лео и рече: „Па, благодарам што дојдовте“.

На што зачудениот Лео, наводно, одговорил: „Сакаш да кажеш, ако не читам, нема да го добијам делот?

Џејмс му објаснил на младиот актер дека Титаник е „џиновски филм“ кој ќе одземе години од неговиот живот, додека Лео „отишол да направи уште пет работи…“. потоа му кажал дека поради тоа не сака да погреши во кастингот.

Во овој момент од интервјуто, Џејмс го имитирал Лео како вознемирено воздивнува и вели: „Ох, во ред“.

„Секоја точка од целото негово битие е толку негативна – додека не реков „Акција“, а потоа тој се претвори во Џек“, се сеќава режисерот.