Еден од најубавите базени во Европа: Плови по водата додека се капете во него

ИЗВОРСкопје24
|

Доколку некогаш сте сонувале да се капите во слатка и во солена вода истовремено и сте мислеле дека тоа не е возможно тогаш сте се излажале.

Базенот кој плови, “Water on water“ се наоѓа на езерото Комо во Ломбардија и ви го овозможува тоа.

Базенот е дел од комплексот „Grand Hotela Tremezzo“ и баш поради оваа можност се вбројува во еден од најубавите базени во Европа.

Базенот е сместен во крајбрежјето, а во негова близина се наоѓа и идилична песочна плажа на која може да се ужива во сончањето и пиењето коктели и други освежителни напитоци.

Престојот на плажата и капењето во овој базен им е на располагање само на гостите од хотелот, а тој овозможува и прекрасен поглед на планината Григна на северот од Италија.

Хотелот се наоѓа во населбата Тремецо, на само пет минутки одење од пристаништето Cadenabbia. Хотелот е отворен повеќе од сто години и е во сопственост на семејството Гандола.