Еди Марфи полни 60 години – Погледнете ги неговите најдобри филмови

ИЗВОРСкопје24
|

Актерот наполни 60 години на 3 април 2021 година, а за да го прославиме, ќе погледнеме наназад во неговата четиридецениска кариера. Од неговото редовно место на „Saturday Night Live“ до тоа да стане холивудски актер, во продолжение ви ги претставуваме најдобрите филмови на Еди Марфи …

48 часа


Еди Марфи дебитираше во филмот како Реџи Хамонд во комедијата за полицајци во 1982 година наспроти Ник Нолте. Во филмот, двајцата имаат само 48 часа да фатат двајца криминалци, Алберт Ганц и Били Бер, кои ги играат Џејмс Ремар, односно Сони Ландам. Марфи беше номиниран за прв пат за Златен глобус, но загуби од Бен Кингсли за улогата на Ганди.

Менување Места


Во 1983 година, Марфи се здружи со Ден Ајкројд за култната комедија, во која се појавија и настапи на Ралф Белами, Дон Амече, Денхолм Елиот и Џејми Ли Кертис. Следи богат бизнисмен (Ајкројд) кој се обложува и разменува животи со сиромашен уличен човек (Марфи). Филмот му донесе на Марфи втора номинација за Златен глобус за најдобра машка улога во филм или комедија.

Полицаец од Беверли Хилс


Акционата комедија од 1984 година го катапултираше Марфи во меѓународна суперarвезда со улогата на детективот Аксел Фоли. Следи Аксел, полицаец од Детроит, кој патува на Беверли Хилс за да го реши случајот на неговиот најдобар пријател.Полицаецот од Беверли Хилс беше номиниран за Златен глобус во 1985 година и Оскар за најдобро оригинално сценарио.

Доаѓање во Америка


Марфи пишуваше и глумеше во романтичната комедија во 1988 година како принцот Аким Јофер од измислената африканска нација Замунда. Филмот ја раскажува приказната за принцот Аким, кој патува во САД да најде жена за брак наместо да им дозволи на неговите родители да го договорат неговиот брак. „Доаѓање во Америка“ предизвика продолжение во 2021 година со Марфи, Арсенио Хол, Џејмс Ерл Џонс, Шари Хедли и Џон Амос.

Лудиот Професор


Марфи ја презеде улогата на професорот Шерман Клумп во комедијата во 1996 година. Филмот го следи дебелиот истражувач кој тестира лек за слабеење за да ја добие девојката од неговите соништа, но се претвора во арогантен шармер. Доби Оскар за најдобра шминка со Марфи, исто така, преземајќи ја улогата на Папа Клетус Клумп, Мама Ана Клумп, баба Ида Меј Џенсон, Ерни Клумп Постариот и Ленс Перкинс.

Доктор Дулитл


Во 1998 година, Марфи играше во насловната улога на комедијата како хирург кој може да разговара со животни. Филмот беше адаптација на романите напишани од Хју Лофтинг, а Роберт Дауни Џуниор играше во неодамнешната адаптација објавена во 2020 година. Верзијата на Марфи доби мешани критики, но заработи 294 милиони долари ширум светот и стана култна класика во последните неколку години.

Доломајт е моето име


Марфи глумеше во неговиот проект од соништата во 2019 година во биографската комедија на Нетфликс, која го одбележа неговиот кам-бек од повеќе снимања на благајните. Тој го игра комичарот Руди Реј Мур, кој го погоди џекпотот во Лос Анџелес во 1970-тите со своето алтер его Доломајт. Филмот доби голем број позитивни критики и беше номиниран за најдобра филмска претстава – мјузикл или комедија и најдобра актерка.