Филипче го одржа ветувањето: Милош кој со магаре оди на школо или пешачи по три часа е со добро здравје

ИЗВОРСкопје24
|

Малиот Милош е во стабилна здравствена состојба а резултатите од електрокардиографијата и ехокардиографијата се во граница на нормала и тој е добар.

Ова го соопшти министерот Венко Филипче на социјалните мрежи каде преку неколку фотографии докажа дека го исполни даденото ветување.

На деветгодишниот Милош, утрово му беа направени потребните здравствени прегледи. Драго ми е што резултатите од…

Gepostet von Венко Филипче am Montag, 11. März 2019

„Се договоривме за една година повторно да дојде на преглед. Милош ќе расте во здраво дете и ќе биде наш иден спортист“, пишува министерот Филипче.

Овие денови се одвиваше и вистинска хумана мисија. Граѓаните самоиницијативно се организираа и му приредија вистинско изненадување.

Dragi moi kako sto kazav i vetiv na denot BOGOJAVLENIE VODICI i naseto vetuvanje go ispolnivme vecerva so Orce Vecov i…

Gepostet von Dejan Petrusev am Samstag, 9. März 2019

Сторијата за девет годишниот Милош ја објави ТВ24.

На триесетина километри од Скопје, а отсечени од светот. Во домот на семејството Трајановски времето како да застанало пред половина век. Пред дваесет и две години во оваа куќа мајка му сама го родила неговиот брат. Милош пак, роден со болно срце, веднаш го однеле на операција во Бугарија. Од тогаш досега, девет години не направил никаков преглед, бидејќи и за тоа требаат пари.

Надлежните тврдат овие луѓе не се заборавени, иако социјалните служби не го најдоа ова семејство во нивниот систем.

Фактор.мк