Филипче: Градинките ќе започнат со работа на почетокот на јуни

ИЗВОРСкопје24
|

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека скринингот во градинките завршува следната недела, најавувајќи дека детските установи ќе започнат со работа кон почетокот на јуни.

– Оваа недела би требало да заврши скринингот и веќе од онаа следна недела градинките ќе почнат со работа, значи отприлика на почетокот на јуни, рече Филипче во интервју на Телевизија 24.

Тој исто така одговори кога се планира да се отворат границите, министерот нагласи дека тоа се очекува кон средината на јуни.

–Го чекаме ставот од грчката страна, мислам дека е многу рано да се отворат границите. Средина на јуни се очекува отворање на границите, тоа е разумен период кога би можеле да се отворат границите, посочи Филипче, апелирајќи дека луѓето можат да одат каде било доколку ги почитуваат мерките.