Гоца Тржан ја руши штотуку купената куќа: Се сели во хотел

ИЗВОРСкопје24
|

Пејачката Гоца Тржан се пресели во Роквица, каде што купи нова куќа. Таму живее со нејзината ќерка Лена и сопругот Рашо. Српките медиуми пишуваат дека се подготвуваат да ја реновираат куќата и сакаат да ја срушат и повторно да изградат неколку соби.

Иако неодамна се преселиле во новиот дом, пејачката решила да ја изгради од нула. Со работа започнуваат во следните неколку недели, зависи од временските услови, а тие се консултирале со архитектот, кој е нивни домашен пријател.

– Кога се преселија, Рашо направи студио на приземјето каде што свири и компонира, а Гоца често му се придружува. Горе е нивната семејна оаза каде го поминуваат поголемиот дел од денот, има повеќе простории, спална соба, кујна … Кога се преселиле минатата година, тие само донеле работи и не си го прилагодиле просторот за себе. Во меѓувреме, Гоца започна со блогирање, па одвои дел од станот за да ги снима и нејзините клипови – вели изворот, додавајќи:

– Затоа Гоца инсистираше да ја реновираат куќата, но чекаа да започне пролетта. Таа е темпераментна и сака да ги држи работите под контрола, затоа е свесна дека нема да и биде лесно да прави договори со мајсторите. Таа верува дека сите треба да се преселат во хотел бидејќи ѕидовите се срушени и се градат нови простории. Ова рушење и изградба ќе ја чини колку помал стан, а работите ќе завршат до крајот на летото, завршува изворот за српски Блиц.