Граѓаните бараат помош: Гори планината кај село Велмеј, пожарот се приближува до првите куќи (ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

Мештаните од селтото Велмеј бараат помош, пожарот кој е разгорен кај планината во близина на Велмеј се приближува до првите куќе и се заканува да влезе во селото.

Апел за помош! Камбаната бие! Пожарот се заканува да влезе всело!!

Gepostet von Goce Totti Kuzeski am Mittwoch, 14. August 2019

На 8ми месецов избувна голем пожар на падините на Осоговските планини во близина на селото Лешки.

Огнот бил забележан околу 16 часот над селото Бели и поради ветерот и сувата вегетација брзо се прошири на поголема површина нискостеблеста шума, а веќе зафати и борова шума на околу петнаесетина хектари. На подрачјето се оштетени и овошни насади и повеќе пчелни сандаци.