Им предвидуваат светска слава: Победниците на Евросонг почнаа да ги следат и светски ѕвезди

ИЗВОРСкопје24
|

Италијанскиот бенд „Менескин“  кој оваа година ја освои победата на Евровизија, се вистинско изненадување и освежување на јавната сцена, па поради неверојатниот бум кој го направија и позитивните коментари кои почнаа да се шират по победата, многумина им предвидуваат светска слава.

Во прилог на тоа оди и фактот што за кратко време собраа неверојатна количина на нови обожаватели, вклучително и светски познати музички sвезди.

„Забележавме дека Мајли Сајрус започна да нè следи … што е неверојатно“,рече басистката Викторија Де Анџелис.

Бендот доби и пораки од Royal Blood, но и бенд што им е огромна инспирација – Франц Фердинанд.

И покрај фактот дека Евровизија заврши пред две недели, интересот за Менескин не е намален. Всушност, дури две од нивните песни треба да бидат на официјалните британски топ листи – Топ 40 во Велика Британија.

Песната што им обезбеди победа во Ротердам „Зити Е Буони“ се најде на топ-листите минатата недела како број 17, а вториот сингл на бендот „I Wanna Be Your Slave“ само што ќе се појави. Исто така, обете песни влегоа во Spotify’s UK Viral Top 50.

“Да се ​​биде на листите во Велика Британија е навистина голема работа, бидејќи за италијанските уметници не е лесно да се постигне тоа. Затоа, се на се, ова е навистина неверојатно”, изјави Викторија за Newsbeat на Би-Би-Си.