Баш исто како лани: Вардар е планина која Монпелје не може да ја искачи – Прв триумф на Вардар

ИЗВОРСкопје24
|

Вардар со победа го заврши првиот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите против францускиот Монпелје. На пауза замина со негатива од еден погодок, 17-16, за на крајот да победи со 2 гола разлика, односно 33 – 31 на гости кај Монпелје.

Во многу изедначен натпревар, во кој победата можеше да се насочи во кој било правец, Вардар преовлада со концентрацијата, со искуството и со присебноста во клучните моменти. Иако противникот влезе со предност во последните 10 минути, вардарци ги свртеа работите.

Беше 29-27 за Монпелје во 52. минута, а потоа следуваше фантастичен период на Вардар со четири гола едноподруго. Кревкото водство до крајот го сочуваа Скубе и Дибиров со важни погодоци, додека Монпелје правеше грешки и безнадежно бркаше.

Претходно, Монпелје почесто водеше, но никогаш со повеќе од три разлика. Всушност, водството го украде од Вардар некаде околу 20. минута, кога од 12-10 за европскиот првак стана 14-12 за Французите, предност која ја одржаа до паузата, со 17-16. Во вториот дел Вардар се уште каскаше со негатива, но повремено се враќаше и изедначуваше, како на пример на 21-21 во 38. минута, потоа и 25-25 на влезот на последните 10.