Јадете праски без лушпа: Дознајте го едноставниот трик со кој ќе ја отстраните со само еден потег

ИЗВОРСкопје24
|

Дознајте го овој неверојатен и корисен трик. Дали и вие сте еден од многуте кој ја отстранува лушпата од праската пред да ја јаде?

Ако спаѓате во оваа група на луѓе тогаш ќе ве воодушеви ова видео кое стана вирално и собра повеќе од 70.000 лајкови на Твитер.

Корисникот „ОКАНДА“ демонстрирал како се отстранува лушпата од праска со само еден потег.

„Оваа тајна била чувана со децении. Кога толку лесно ќе ја излупите праската ви доаѓа да ја јадете нон-стоп“ – напишал во описот.

Но, во што е тајната? Праската потопете ја во топла вода и оставете ја да отстои 20 минути, а потоа во ладна вода уште пет минути за да може лушпата да омекне и толку лесно да се отстрани.