Јелена Карлеуша за српската претставничка на Евровизија: „Дома никој не ја знае, а камоли во Тел Авив“

ИЗВОРСкопје24
|

Иако Невена Божовиќ синоќа успеа да се пласира во финалето на Евровизија, Јелена Карлеуша смета дека во сабота Србија нема никакви шанси за голем пласман.

Таа на својот Инстаграм профил објави статус и се запраша до кога Србија на овој фестивал ќе праќа просечни изведувачи и песни и зошто никој досега не успеал да извлече поука од победата на Марија Шерифовиќ. Еве што пишува во нејзиниот пост:

Прогнозите за победа се од 18 претставници, само 10 ќе влезат во финалето, а веќе на големо се шпекулира дека овие држави ќе бидат во супер финалето.

Обработката на податоците на различни обложувалници за шансите за влез во винале се претставени во проценти. Најдобро позиционирани се Холандија и Шведска со 94%, на трето место е Русија со 93%.

На четврто место е Аџербијџан со 92%, потоа следува Швајцарија со 90%. На шесто место е Малта со 85%, на седмо место е Тамара Тодевска со 71%, по неа следува Норвешка исто така со 71%, на девето место е Јерманија со 59 % и на десто место е Данска со 52%.