Карлеуша брутална: „Госпоѓо вие сте обична проста малограѓанка и заради таквите како тебе, плажите во Хрватска се празни!“ (ФОТО)

ИЗВОРСкопје24
|

Поранешната ТВ водителка и уредничка на ХРТ, а сега директор на Туристичкиот сојуз на Макарска, Хловерка Новак – Срзиќ крена огромна прашина кога на јавноста преку својот профил на Фејсбук ги нападна на сопствениците на еден ноќен клуб во Макарска, во кој се пушта српски турбо фолк.

Пред се’ и засметала Јелена Карлеуша, која имала настап минатата среда во клубот. Медиумите тоа го пренесоа под наслов: „Одам по градот и сите ми честитаат“!

Карлеуша штом дознала за ова, онака , како што ја дал Бог отровна на јазик, жестоко и брутално и возврати на госпоѓата, при тоа заблагодарувајќи и се на Макарска за топлиот прием. Нејзините зборови предизвикаа нова бура во Хрватска, кревајќи ги сите на нозе!

„Прочитав дека некоја постара госпоѓа од Туристичката организација на Макарска се лути што сум имала настап, нарекувајќи ме Цајка, што е навредлив термин за жена која се занимава со музика од Србија. Белким е време „госпоѓо“да го баталите фашизмот и шовинизмот и селскиот простотилук и да се едуцирата малку која сум јас! Не бруи Макарска за мене, како што велите, бруи целиот свет. И не затоа што сум “Цајка”, туку затоа што сум мегаѕвезда која ја сакаат милиони и надвор од границите на Балканот, а вие…

..Вие “госпоѓо” сте обична проста малограѓанка и заради таквите како тебе, плажите во Хрватска се полупразни! Баталете ја омразата и политиката затоа што со нив му ску*чивте и на Бога и на народот! Младите луѓе ги „заболе“ за тоа, само во вашата стара глава ги делите на “Германци, Партизани, Четници, Усташи”…. И да, и благодарам на Макарска на прекрасната дружба!“ – и порача Карлеуза преку Инстаграм на директорката на Туристичкиот сојуз на Макарска.