Ќе се поремети сообраќајот во Скопје на овие улици во сабота – Еве зошто

ИЗВОРСкопје24
|

Во Скопје утре со почеток од 08.00 часот до 20.00 часот, во организација на „АМП ТИМ“ ДООЕЛ од Скопје, ќе се одржи најавената манифестација – „Авто Плус Стрит Шоу“ а на делот од булеварот “Илинден“ од крстосница со улицата “Аминта 3-ти“ до крстосница со пристапна улица за влез во објектот на Град Скопје.

Од тие причини Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот долж наведената траса а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници.

Истовремено МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвива настанот.

Инаку, без напојување со електрична енергија денеска ќе бидат корисниците во делови од општините Сопиште и Ѓорче Петров, информира РЦУК по известување од ЕВН Македонија.

Во периодот од 05.30 до 15 часот, без струја ќе бидат корисниците од селата Ракотинци и Горно Соње, дел од корисниците од село Долно Соње, објектите на војската во Сопиште, како и дел од корисниците од општината Сопиште.

Oд 9 до 12 часот, пак, без струја ќе бидат објектите лоцирани на ул.„95“ во населбата Волково, а од 9 до 15 часот, дел од корисниците од село Кучково во општината Ѓорче Петров.