Колку заработува Новак Ѓоковиќ? Луксузни јахти, големи имоти и донации

ИЗВОРСкопје24
|

Што и да помисли некој за Новак Ѓоковиж, не може да се оспори фактот дека тој е еден од најдобрите тенисери во историјата. Сепак, во исто време, тој е најбогатиот тенисер во светот.

Тој освоил 134 милиони долари од награди на турнирите, со што стана првиот тенисер кој заработил парична награда од 100 милиони долари.

Само во 2019 година тој заработил 9,1 милиони долари, повеќе од кој било друг противник.

Форбс процени дека Ѓоковиќ заработил 50 милиони долари во 2019 година. Тоа би значело дека тој заработил над 40 милиони од спонзори, кои ги вклучуваат брендовите Seiko, Lakost, Asics и Ultimate, а од оваа година ги има и Peugeot, пренесува Tennis World.

Покрај сето ова, во 2013 година, Ѓоковиќ напиша книга за исхрана и начин на живот, сакајќи да ги сподели своите искуства со луѓето ширум светот.

Тој исто така има своја линија на прехранбени производи наречена „Ѓоколајф“ и е сопственик на ланецот ресторани „Novak Cafe & Restaurant“ во Белград и Копаоник.

Што прави Новак Ѓоковиќ со своите пари?

И покрај сето ова, тој изгледа дека води прилично незабележителен живот, но исто така често сака да го менува својот дом.

Тој е сопственик на двособен стан во Монте Карло, еден од градовите со најскап пазар на недвижнини во светот.

Пред три години тој купил неколку станови во Њујорк за сума од 10 милиони евра, а минатата година луксузен пентхаус со три спални соби во Мајами.

Ѓоковиќ сака да патува „во одличен стил“, па пристигна со приватен хеликоптер на еден настан во 2015 година. Тој ја купи и луксузната јахта „Менхетен 90“ за 2,5 милиони долари во 2009 година, но ја продаде по неколку години.

Што се однесува до возниот парк, Ѓоковиќ управува со Тесла Модел Х, а поседува и автомобили како што се Ауди и Мерцедес, иако тој често се гледа во околината на Монте Карло со велосипед.

Покрај сите овие вртоглави суми, една работа не смее да се заборави. Новак Ѓоковиќ, заедно со неговата сопруга, е еден од тенисерите кој дава најголеми донации во хуманитарни цели секоја година.