Кралската палата на Надал: Милионска куќа со приватна плажа, пештера во море и рајска градина (ГАЛЕРИЈА)

ИЗВОРСкопје24
|

Освојувачот на 12-та титула на Ролан Гарос може да се опушти пред подготовките за Вимблдон во својот лускузен дом. Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја одбрани титулата на Ролан Гарос, заработи дополнителни 2.250.000 евра.

На тоа може дополнително да бидат додадени минимум уште толку средства од спонзорите, ако не и повеќе, затоа што Надал е индустрија за себе и вистинска “машина“ за создавање пари.

Покрај тоа, Надал има тениска академија каде што создава нови шампиони и исто така заработува милиони од тоа.

Но покрај тоа што тој заработува толку многу пари, исто така сака да живее убав живот. Затоа за себе си обезбедил вистинска кралска палата во своето родно место во Мајорка.

Надал во 2013-та година купил луксузна вила во Мајорка во местото Порто Кристо, а за тоа платил 4 милиони евра.

Тоа е неговата идила во која одмора после напорот од тенисот. Себеси си обезбедил “катче“ како од рајот. Има неверојатна градина составена од медитерански билки и дрвја, има посебна приватна плажа и скали кои се изградени за да водат до неа каде има и пештера во морето.

Положбата на куќата е идеална, на ридот над морето, со поглед кој се простира на три страни од морето и нема сомнеж дека Надал таму се полни со многу енергија која потоа му помага да ги освојува најголемите турнири.