„Лимонада“ од јагоди: Рецепт за хит пијалок кој е совршен за топлите денови

|

Agua frescas се популарни мексикански пијалоци за кои се вели дека уживале древните Ацтеки, а се омилени во текот на летото, кога сонцето пече. Се што ви треба за „свежата вода“ е овошје по ваш избор, вода и малку шеќер, но по желба можете да го искомплицирате рецептот со цветови кои се јадат, зачини или со додавање на алкохол како рум или вотка.

Но, идејата е мексиканската вода да биде лесна, питка и да ја задоволи вашата жед. Поради оваа причина често се додаваат листови нане и малку сок од лимета. Лубеница, папаја, диња, хибискус, па дури и ориз се некои од омилените варијации на тема популарниот мексикански пијалок, а особено вкусна е „водата од јагоди“.

Состојки: 300 гр јагоди, 400 мл вода, 2 лажици шеќер, 2 лажички сок од лимета и мраз.

Подготовка: Извадете ги стеблата од јагодите, пресечете ги на половина или грубо исечкајте ги. Во блендер ставете ги јагодите, водата, шеќерот и сокот од лимета и матете додека убаво не се соедини во изедначена смеса. Прилагодете ја количината на шеќер и вода на саканиот вкус и конзистентност.
По желба процедете ја смесата и послужете со мраз.