Македонците се спакуваа за викендот – Колони на Табановце

ИЗВОРСкопје24
|

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини попладнево е зголемен. На граничниот премин Табановце се чека до 40 минути, а на другите гранични премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Викендов измени и во Скопје: МВР информира кои улици ќе бидат затворени

На 10 и 11.08.2019 (сабота и недела) во периодот од 14:00 до 22:00 часот ќе се одржи Европско атлетско екипно првенство на национална арена „Тоше Проески“ во Скопје.

Од тие причини Одделението за Безбедност на патниот сообраќај ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот, при што за сообраќај ќе биде затворена улицата позади западната трибина на националната арена „Тоше Проески“.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.