Maкедонската снаа, Бразилката Едуарда Аморим: „Дојдов во Виена само за да ја поддржам Македонија“

ИЗВОРскопје24
|

Бразилската ракометарка Едуарда Аморим е дел од ѕвездите кои ќе го следат Европското првенство. Таа дојде во Виена специјално да навива за нашата држава, Македонија.

Едуарда е македонска снаа од 2013 година. Таа е во брак со македонецот Деан Талески. Прогласена е за играч на годината во женскиот ракомет.

„Дојдов во Виена само за да ја поддржам Македонија“, изјави таа во интервју за ЕХФ.

EHF Player of the year Eduarda Amorim – Duda LIVE with us from Vienna. Check it out now! 🔴 🎥

Gepostet von EHF EURO am Freitag, 10. Januar 2020