На граничните премини Табановце, Богородица и Дојран за влез и излез во државата се чека и до 30 минути

|

На граничните премини Богородица и Дојран за излез и на преминот Табановце за влез во земјава се чека 15-30 минути.

Од АМСМ известуваат дека на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.
Истиот, на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.
АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.