Најдебелото момче на светот ослабна 82 килограми, а вака изгледа денес (ФОТО)

ИЗВОРСкопје24
|

Момче по име Ариа Пермана беше толку тежок што едвај можеше да стане од кревет.

12- годишникот од Западна Јава, минатата година е прогласен за најдебело дете во светот изгуби неверојатни 82 килограми, а претходно имаше 192 килограми, пишува „Њујорк пост“.

Момчето во 2017 било на операција каде му е намалена тешината, а сега лекари и нутриционисти го надгледуваат и е на строга диета.

Сега тој може да излезе надвор и да игра со другарите.

Со операцијата му е намеален желудникот и нема толкава желба за храна па драстично ослабел, а сега изгледа вака:

Нека не ве залажува: Ова дете е веројатно најстрашната работа која сте ја виделе

Нека не ве залажува слатката, невина насмевка на ова дете. Тој не е нималку наивен, а многу веруваат дека одговорен за с*рт на десетина луѓе.


„Дете кое плаче“ е една од најпознатите проколнати слики на светот, пишува порталот Allday.com. Тие веруваат во тоа, дека тој не плаче од тага, туку затоа што е злобен.

Приказната вели дека сликата била во куќата која изгорела до темел во 1985 година. Единствена работа која преживаала е токму таа.

И новиот сопственик на оваа слика гледал како му гори куќата, а повторно единствено нешто што останало било оваа слика.

Легендата вели дека на сликата е дете чии родители изгореле во пожар. Ја насликал уметник кој го посвоил детето. Недолго после тоа, му изгорело студиото, а детето избегало и повеќе никој го нема видено.

Уште еден језив факт е дека ова не е единствено дело кое постои ширум светот, туку дека има и копии. Стотина луѓе пријавиле дека домовите им изгореле. Единствена работа која останала е токму сликата „Дете кое плаче“.