Најстариот член од жирито и кажа во лице: „Тоа што Вики завршила академија, не значи дека е експерт“

ИЗВОРСкопје24
|

Најстариот член во жирито на Ѕвездите на Гранд, Драган Стојковиќ Босанац има богата кариера за која може да се зборува на големо. Тој во разговор со српските новинари посочи дека музиката пред се треба да е сака, а потоа одговори и дали мисли дека е поголем експерт од Вики Миљковиќ која инаку завршила музичла академија, па кажа:

– Таа сигурно завршила училиште, но училиште не значи стручност. Ако сите што завршуваа музички академии беа врвни музичари, тогаш каде ќе завршеше овој свет?! Мислам дека завршила теоретски оддел и тоа не значи ништо кога станува збор за пракса. Буквално, ништо. Дури и многу работи се заборавени од теоријата, за што јас понекогаш ја „чепкам“ Вики – рече тој низ насмевка.

Освен за Вики, Босанец се шегува и за Јелена Карлеуша, која дури може да го имитира. Сè што му е грижа е да го стори тоа умерено.

– Тие шеги мора да постојат за да не биде досадно. Сепак, секогаш се грижам дека, што се однесува до мене, тоа е на работ на пристојност кон другите. Бидејќи, шоуто значи гледаност, но и пропаст за оној што учествува во неа, заклучува тој.