Највкусни домашни плескавици по рецептот на мама

ИЗВОРСкопје24
|

На овој рецепт за плескавици му нема рамен.

СОСТОЈКИ: 500 гр мелено месо 1 поголема кришка леб натопена во вода или млеко 1 главица кромид ситно сецкан магдонос 2 лажици вегета 1 јајце 1 лажица сода бикарбона бибер

ПОДГОТОВКА. Кромидот ситно се сече и се меша со сите останати состојки. Се дели смесата на 8 дела. Се прават топки и се оставаат 2-3 ќаса во ладилник.

Се пече на тефлонско тавче со малку масло.