Направете домашен Магнум сладолед – едноставен рецепт кој ќе ве освои

ИЗВОРСкопје24
|

Доколку не сакате да одите во продавница и да купите една од вашите омилени работи во жешките летни денови – сладолед, тогаш направете си сами.

Состојки:

– стапчиња за сладолед; – 500 милилитри млеко; – 2 лажици шеќер; – 60 грама пченкарен скроб; – 1 лажица екстракт од ванила; – 100 грама бело чоколадо; – 100 грама грчки јогурт.

За прелив:

– 300 грама темно чоколадо (може и млечно) – сецкани бадеми

Подготовка:

Во тенџере ставете млеко, пченкарен скроб, ванила, шеќер и помешајте. Варете додека смесата не се згусне, а потоа додадете го белото чоколадо.

Помешајте и додадете го грчкиот јогурт. Повторно сè убаво измешајте и ставете го во тетрапак од млеко кој што претходно малку сте го загреале и сте го исекле неговиот врв.

Со скалпер или пак нож едната страна од тетрапакот исечете ја и ставете ги стапчињата. Покријте со фолија и ставете го во замрзнувач во текот на целата вечер.

За прелив:

Стопете го чоколадото и додадете ги исечканите бадеми. Оставете малку да се излади.

Со нож исечете го тетрапакот помеѓу стапчињата и откстранете го вишокот така што ќе добиете сладолед на стапче. Потоа ставете ги сладоледите во чоколадниот прелив, па повторно во замрзнувач околу половина час.