Не дозволувајте да ве излажат: 5 работи кои покажуваат дека брендираната чанта што ја купувате е всушност лажна

ИЗВОРСкопје24
|

Секојдневно се повеќе луѓе се свртуваат кон онлајн шопинг и купување облека од втора рака.

Не е невообичаено на сајтовите за препродажба на облека да се најдат парчиња од светски познати и луксузни брендови. Поточно, парчињата за кои се тврди дека припаѓаат на тие брендови.

Според веб-страницата Vestiaire Collective, која се занимава со препродажба на луксузна облека, дури 61 отсто од корисниците биле измамени кога купиле „луксузна“ облека.

Не е невообичаено продавачите да прикажуваат целосно вистинити копии како половни или дури и сосема нови оригинали.

Жените сакаат чанти, нема дискусија, а повеќето од нив немаат проблем да одвојат значителна сума пари за квалитетна и убава брендирана чанта. Затоа тие се честа мета на измамници кои не бегаат од разни манипулации и трикови за да го продадат својот производ за големи пари.

Затоа, потребно е добро да го погледнете производот на сликата пред да го купите. Доколку е можно, проверете ја торбата и во живо.

Вистинска кожа

Огромното мнозинство оригинални, брендирани чанти се направени од вистинска кожа. Кога ќе дојдете во контакт со неа, слободно помирисајте, бидејќи природната кожа има карактеристичен, препознатлив мирис.

Шевовите

Дизајнерските чанти имаат правилен шев, без никакви исклучоци. Лошата изработка и грешките во шиењето, јасно укажуваат на тоа дека е фалсификат.

Нерамни, коси или напред-назад шевови се знак на несмасна и непрофесионална рака на измамник.

Внатрешноста

Евтината облога на внатрешниот дел на чантата, доколку е изработена од евтин материјал, како синтетика, која на допир изгледа како да лесно се кине, покажува дека е лажна.

Важно е да се почувствува дека е квалитетен материјал. Проверете го и логото од внатрешната страна, кое се наоѓа на чантите на речиси сите брендови.

Исто така, се препорачува да го проверите изгледот на внатрешноста на моделот што сакате да го купите на официјалната веб-страница на марката. Невештите фалсификатори можат да го променат тонот на бојата на облогата, бидејќи фалсификаторите користат погрешна нијанса на боја.

Лого

Кога станува збор за официјалниот амблем на брендот, фалсификаторите се обидуваат целосно да го копираат, а често и успеваат. На официјалната веб-страница на брендот проверете како точно изгледа логото и на кои места треба да се анализира.

Проверете ги џебовите

Секоја торба има внатрешни џебови или странични џебови, што фалсификаторите можеби не ги знаат. Погрижете се бројот на џебови на чантата што сакате да ја купите да биде ист со бројот наведен на официјалната веб-страница на брендот.