Од работа нема срам: Пред 24 години бил чистач, а денес стана капетан на истиот авион

ИЗВОРСкопје24
|

Нигериецот Мухамед Абубакар кој пред 24 години се вработил како чистач во “Ер Азман“ напредувал со текот на годините и денес успеа да стане капетан во авиоиндустријата.

Нигериецот Мухамед Абубакар кој пред 24 години се вработил како чистач во “Ер Азман“ напредувал со текот на годините и денес успеа да стане капетан во авиоиндустријата.

Мухамед и се приклучил на авиокомпанијата “Ер Азман“ пред нешто повеќе од две децении кога очајно му требало работа и одлучил да ја прифати понудата за вработување на позиција чистач во авион. Не ни претпоставувал дека истрајноста ќе се исплати и дека еден ден ќе има крилја.

Посветеноста и одлучноста се исплатиле
Денес, Мухамед се здоби со четврта лента за да стане капетан.

Фотографиите од Мухамед станаа вирални откако еден негов колега ги објави на Твитер.

-Тој влезе во воздухопловната индустрија пред 24 години како чистач на авиони, а денес ја доби четвртата лента за да стане капетан. Честитки до Мухамед Абубакар од сите нас во “Ер Азман“, стои во твитот.

Се надеваме дека ова е доволна мотивација за сите вас кои работите напорно и посветено за остварување на вашите соништа!