Одиме на Европско, Македонија со победа се враќа од Ескишехир

ИЗВОРСкопје24
|

Иако на полувреме губеа со два гола разлика, 11:13, а во 43 минута и со четири (15:19), сепак, Македонија се врати со два бода од гостувањето во Ескишехир откако денеска ја совлада Турција со 26:25.

Играта на Македонија беше променлива уште од стартот. После мирниот почеток во кој десетина минути се испитуваа силите следуваше серија од 5:0 за водство од 7:3. Сепак, овие четири погодоци заработени во 14. минута беа загубени во продолжението. Турците постепено ја намалува негативата и во 25. минута од натпреварот израмнија на 10:10. Малку потоа постигнаа уште два гола за 12:10 што беше серија од 5:0 која им донесе и водство на полувремето.

Македонија имаше негатива од 11:13 на паузата и ова беше резултат кој не одговараше и кој донесе жешка пауза во Ескишехир.

Иако во вториот дел од средбата се тргна со погодок не одеше најдобро бидејќи Турците ја задржаа предност од полувремето, но не само тоа туку и продолжија во силно темпо и во 43. минута дојдоа до 19:15. Овие четири гола го вклучија алармот на клупата и Брестовац бараше минута одмор. Мораше да подели совети, а тие дадоа брз резултат бидејќи за две минути од четири се дојде на гол негатива. Тука дојде до максимално интересен период во кој Македонија бараше можност да израмни.

Одбраната почна да функционира и во 49. минута резултатот беше 21:21. Никола Митревски помогна со неколку интервенции за одбраната да добие дополнителна сигурност, а Талески од контра конечно го врати водството во корист на Македонија. Во 52. минута од контра се дојде до 22:21 и ова беше веќе сосема поинаква завршница.

Целата анализа прочитајте ја на 24ракомет.