Откриена тајна која се чувала со децении – Песната „Златиборски зори“ ја крие вистинската приказна за познат пар

ИЗВОРСкопје24
|

Хитот на Ана Бекута „Златиборски зори“ е една од омилените песни на сите прослави и веселби.

Создаден е во 1996 година, а јавноста кога првпат го слушна, се заљуби во него. Сепак, она што никој не го знае е дека постои приказна зад овој хит.

Имено, зборовите на песната ги напишала покојната Марина Туцаковиќ која во овие стихови го опишала своето лично искуство. Ана во една прилика откри дека таа година Фута и Марина се скарале, а помирувањето се случило на Златибор.