Oва се прогнозите кои држави од втората полуфинална вечер ќе влезат во финале на Евровизија

ИЗВОРСкопје24
|

Овогодинешното издание на „Евровизија“ започна пред два дена кога се одржа првата полуфинална вечер.

Вечерва во Тел Авив ќе се одржи и втората полуфинална вечер на која ќе настапат 18 држави, а меѓу кои и Македонија под реден број 17.

Од 18 претставници, само 10 ќе влезат во финалето, а веќе на големо се шпекулира дека овие држави ќе бидат во супер финалето.

Обработката на податоците на различни обложувалници за шансите за влез во винале се претставени во проценти.

Најдобро позиционирани се Холандија и Шведска со 94%, на трето место е Русија со 93%.

На четврто место е Аџербијџан со 92%, потоа следува Швајцарија со 90%.

На шесто место е Малта со 85%, на седмо место е Тамара Тодевска со 71%, по неа следува Норвешка исто така со 71%, на девето место е Јерманија со 59 % и на десто место е Данска со 52%.

Како ќе се претстави вечерва Тамара останува да видиме и да и посакаме среќа.