Пет рецепти за вкусни палачинки на кои нема да можете да кажете не

ИЗВОРСкопје24
|

Палачинките се секогаш добра идеја за ужина или десерт, кој како ќе избере. Во најновото видео на Tasty ќе погледнете 5 рецепти за вкусни рецепти кои може да ги правите и со состојки по ваш избор.

Банани и јајца, боровинки, декорација од путер и цимет, се дел од рецептите кои дефинитивно треба да ги пробате.

Полнети солени палачинки: Брз и едноставен рецепт кој ќе ги задоволи сите сетила

За припрема на овој рецепт не ви е потребно многу време, но ни пари. Полнетите солени палачинки се многу вкусни, а еве како да ги припремите.

За припрема на тестото е потребно:

– 300 мл. млеко

– 2 јајца

– 100 гр. брашно

– масло за пржење

– малку сол

За фил:

– 100 гр. сирење

– 100 гр. шунка

– 1 лажичка павлака

За прелив:

– 1 јајце

– 1 лажичка кисела павлака

– малку млеко

– малку кашкавал

Начин на подготовка:

1. Изматете ги јајцата, додадете малку сол, млекото, брашното и малку масло и потоа добро промешајте. Пржете ги палачинките во тефлонска тава.

2. Во сад, измешајте го сирењето, шунката и павлаката.

3. Со вака подготвениот фил наполнете ги палачинките, свиткајте ги и наредете ги во тепсија, претходно премачкана со масло или обложена со хартија.

4. Изматете го јајцето со павлаката и млекото и прелијте ги палачинките, а врз нив наредете малку рендан кашкавал.

5. Печете на 200 Целзиусови степени околу 30 минути, додека палачинките не добијат златножолта боја.