Подгответе се! Попладнево големо невреме го чека Скопје

ИЗВОРСкопје24
|

Денеска времетво во во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 24 до 33 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје слично време, сончево и топло со умерена облачност. Попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 31 степен.

До четврток во попладневните часови ќе се задржи променливо и нестабилно време со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Во петок и за време на викендот ќе преовладува сончево време, но ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи.

Прогноза за 19.06.2019
Минимална температура: 11°C до 18°C
Максимална температура: 27°С до 34°C
Претпладне сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Прогноза за 20.06.2019
Минимална температура: 12°C до 19°C
Максимална температура: 27°C до 33°C
Претпладне сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Прогноза за 21.06.2019
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 28°C до 35°C
Сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните часови со услови за изолирана појава на пороен дожд со грмежи. УВ=8