Претопло уште во јуни- моменталните температури низ градовите во Македонија попладнево

ИЗВОРСкопје24
|

Уште на почетокот на јуни, кога летото официјално не е започнато се чувствуваат жештините кои ги носи ова годишно време.

Од четврток ќе преовладува стабилно и многу топло време со температури кои на повеќе места ќе надминат 35 степени.

Ова се температурите измерени попладнево низ градовите во Македонија:

Синоптичарите за средината од работната недела предвидуваат сонце, дожд но и засилен ветер.

Според метеоролозите денес не очекува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температура минимална од 12 до 18 и максималлна од 27 до 35 степени. УВ ибдексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Т-ра 16 / 33 степени.

Од четврток ќе преовладува стабилно и многу топло време со температури кои на повеќе места ќе надминат 35 степени.