Презреана банана ставила во ќеса со ориз – Трик кој постојано ќе го користите

ИЗВОРСкопје24
|

Бананите се меѓу омиленото овошје на многу луѓе, а здравствените придобивки се многубројни. Но, кога тие се презреани, многу луѓе ги избегнуваат, мислејќи дека не се добри или едноставно не ги сакаат заради тоа што се многу меки.

Ако сте меѓу нив, внимателно прочитајте го остатокот од текстот затоа што ви носиме генијален трик за тоа како да ја вратите презреената банана во нејзината оригинална жолта боја.

Во чиста ќеса што се затвора ставете сиров ориз, ставете ја презреаната банана и затворете. Бананата покриена со ориз оставете да отстои еден час. После тоа, извадете ја бананата и исушете ја со фен за коса на најниска температура.

Што ќе се случи? Бананите ќе добијат убава жолта боја и повторно ќе бидат вкусни.