Природен лек: Еве како да се ослободите од забоболката дома

|

Добро е да знаете дека инфицираниот заб, пулсирањата во вилицата и придружните симптоми може да се ублажат додека не го посетите вашиот стоматолог.

Постојат неколку докажани природни лекови и методи како што се испирање на устата со солена вода или ладни облоги кои помагаат да се смири забоболката. Сепак, секое од овие решенија е привремено и најдоброто нешто што можете да направите за вашето орално здравје е да контактирате со стоматолог и да одите на преглед што е можно поскоро.

Стоматологот ќе го поправи забот и ќе даде насоки како да се ублажат симптомите и да се спречи болката во иднина. Во исто време, можете да се консултирате со стоматолог за домашни лекови што можете да ги користите, како да користите билки и можни несакани ефекти. Додека не ја посетите стоматолошката ординација, можете да се обидете да ја смирите болката со некои препарати и средства што ги имате дома.

Исплакнете ја устата со солена вода или водород пероксид

Ефективен третман и еден од првите чекори што треба да ги направите кога ве боли забот е да ја исплакнете устата со солена вода. Солената вода е природно средство за дезинфекција и може да помогне да се отстранат честичките и остатоците од храна што се заглавени помеѓу забите. Лесно е да се направи солен раствор: само треба да додадете и измешате половина лажичка сол во една чаша топла вода – и првата помош за забоболка е подготвена!

Исплакнувањето на устата со хидроген пероксид, исто така, помага во ублажување на болката и воспалението. Покрај антисептичкото дејство, хидроген пероксид може да ја намали забната плоча и да залечи чувствително крварење на непцата. Подготовката на ова решение бара посебна грижа. Неопходно е да се измеша 3% водород пероксид со вода (во еднакви размери) и да се користи за плакнење на устата. Не е пожелно да се проголта овој агенс.

Студената облога го намалува отокот и болката

Силната болка ќе исчезне ако ставите ладни облоги. Студот доведува до стеснување на крвните садови, така што не само што ја ублажува болката, туку и помага да се намали воспалението и отокот. Завиткајте неколку коцки лед во крпа и ставете ги на отечено место до 20 минути. Може да ја повторите постапката неколку пати во текот на денот.

Не се препорачува да го гризете мразот, бидејќи може дополнително да го оштети забот.

Лук – вреден антисептик и аналгетик

Пред илјадници години, лукот се користел во третманот на разни болести и заболувања поради неговите корисни ефекти. Кога станува збор за оралното здравје, лукот може да убие штетни бактерии од меката забна плоча, а исто така дејствува и како лек против болки.

Испасирајте чешне лук со правење паста што ќе ја нанесете на болниот заб. Можете да додадете малку сол во смесата или, наместо паста, изберете да џвакате чешне свеж лук. Мирисот може да биде непријатен, но лукот дефинитивно може да ви ја ублажи забоболката.

Чај од нане или жалфија за смирување

Кесички од чај од нане или жалфија може да се користат за ублажување на болката и смирување на чувствителните непца. За да го направите ова, почекајте ќесичката за чај да се излади (но не целосно) пред да ја нанесете на болното место. Можете да ги испробате здравствените придобивки и лековитите својства на нането со обратен метод – односно ладење. Ставете ја употребената ќесичка за чај во замрзнувач неколку минути за целосно да се излади, а потоа ставете ја кесата на забот.