Приведен гостиварец, пронајдени дрога и оружје

|

Полициски службеници од СВР Тетово вчера околу 18 часот и 40 минути, на улица „Вонвардарска“ во Тетово, го лишиле од слобода М.Т. (28) од гостиварско Неготино.

Како што соопшти МВР, при негов и преглед на патничкото моторно возило „бмв“ со гостиварски регистарски ознаки, кое М.Т. го управувал, биле пронајдени и одземени: ловечка пушка со 3 патрони, пиштол со 5 куршуми калибар 7,65 милиметри и марихуана.

Пушката и пиштолот тој ги поседувал без потребните документи. М.Т. е задржан во Полициската станица Тетово за расчистување и документирање на случајот, по што ќе биде поднесен соодветен поднесок, додава МВР.