Прв Македонец освојувач на Европскиот куп (ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

За Љубомир Спасиќ едноставно целта е остварена, освојувач на Европските купови за 2019 година, каде учествуваа повеќе од 200 натпреварувачи.

Македонскиот кајак репрезентативец во дисциплината спуст настапи викендов на последното финално коло од европските купови во спуст на дива вода.

Љубомир Спасиќ беше дел и од завршната трка во Чешке Будејовице (Чешка) каде се сумираше севкупниот успех од сите претходни кола, на крајот Македонецот го освои првото место на европската ранг листа.

Го подигна толку посакуваниот пехар, а подоцна му претстои учеството на Светското првенство во Шпанија.

На овие европски купови настапуваше и Александар Златаров кој заврши како четврторангиран.

Finaly Winner European Cup 2019.Испишана е историја-Прв Македонец освојувач на Европскиот куп.Кајак Кану Клуб Арка-Борец ВЕЛЕСMacedonian Canoe Federation

Gepostet von Ljubomir Spasik am Sonntag, 18. August 2019