Рецептот за највкусен помфрит го воодушеви светот

ИЗВОРСкопје24
|

Најпознатиот готвач во Грција и пошироко, Акис Петрецикис го сподели рецептот за највкусен домашен помфрит, кој отсега секогаш ќе го правите според овој рецепт. Состојки: 1 литар вода оцет сол два средни компири 5 лажички масло свежо оригано мајонез.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 230 степени Целзиусови. Ставете го тенџерето на среден оган, додадете вода, оцет, сол и оставете ја да зоврие. Излупете ги компирите и исечкајте ги на тенки ленти. Ставете го во тенџере и варете ги 10 минути. Извадете го со лажица и префрлете го во плех за печење. Додадете маслиново масло во тавата и добро промешајте за да се подмачкаат.

Печете ги во рерна 20 минути. Потоа префрлете ги во сад, додадете сол, малку оригано над него и промешајте со шпатула. Послужете го со мајонез.