Редица кенгури скокаат на снегот во Австралија (ВИДЕО)

ИЗВОРСкопје24
|

На интернет се појави видео од редица кенгури кои скокаат на снегот во Австралија.

Како што пишува на Јутјуб, видеото било снимено од Стивен Гренфил додека патувал со автомобил, а потоа го објавил на Твитер.

Според пишувањата на австралиските медиуми, снегот и ниските температури ги отежнале условите во сообраќајот, затворени се голем број патишта, а студениот бран трае веќе неколку дена.

Како што се наведува, дел од градовите за првпат по неколку децении се прекриени со снег.

Во саботата настрада постар маж (68) додека скијаше во Нов Јужен Велс, кога врз него падна голема гранка дрво.

Службата за вонредни ситуации наведе дека примила 145 повици за помош ширум земјата, а над половина од повиците се однесувале на соборени дрвја.