Роналдо погоди само 1 слободен удар од 72 обиди – Пинсољо вели дека е само несреќа

ИЗВОРСкопје24
|

Кристијано Роналдо во текот на целата своја играчка кариера важеше за некој што изведува одлични удари од слободен удар. Сепак, тој сегмент во неговата игра не е добар во последно време.

Статистичарите пресметаа дека Португалецот ја презеде одговорноста од слободни удари 72 пати во сите натпреварувања откако се приклучи на Јувентус.

Oд вкупно 72 изведени слободни удари, Роналдо погодил само еднаш. Значи тоа е успех од 1,39 проценти.

За еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, зачудува фактот што тој го погоди живиот ѕид во повеќе од две третини од слободните удари што ги изведе во дресот на тимот.