Само две состојки: Најевтиниот домашен спреј кој ќе ги тргне сите комарци од вас

ИЗВОРСкопје24
|

Промената на климата, односно, големите разлики во неа, доведе до куп комарци кои не нѝ даваат мир.

Луѓето на разни начини се борат против непријатните инсекти, а ако сакате да поминете евтино, направет домашен спреј.

Во што е тајната на оваа мешавина?
Иако не е докажано, се смета дека комарците не ги напаѓаат луѓето кои консумираат лук, бидејќи не можат да го поднесат неговиот мирис. Кога просторијата ќе ја испрскате со лук и вода, после само неколку минути непријатниот мирис вие нема да го чувствувате, но овие нападни и досадни инсекти ќе го почувствуваат и ќе бегаат од вас.

Состојки: лук и вода. Подготовка: згмечете пет чешниња лук и ставете еден литар зовриена вода; гответе некое време, па тргенете од оган; кога ќе се излади течноста, истурете ја во шише со прскалка или некое друго старо шише од парфем.