Се омажи ќерката на најубавата кралица на светот: Jорданската принцеза блесна во фустан на Диор

ИЗВОРСкопје24
|

Принцезата Иман од Јордан и Џамел Александар Термиотис се венчаа на церемонија во палатата Беит Ал Урдун.

Најстарата ќерка на јорданската кралска двојка се омажи за претприемач со грчки корени, а кратката церемонија траела само 15 минути.

Присуствуваа кралицата Ранија и кралот Абдула, како и други членови на кралското семејство и семејството на младоженецот.

Инаку, 26-годишната принцеза Иман е втора во редот за јорданскиот престол по нејзиниот брат, принцот Хусеин бин Абдалах Втори, кој исто така ја одведе до олтарот.

Убавата невеста блесна во класична венчаница од модната куќа Диор со детали од тантела додека во рацете носеше пристоен бел букет.

Младоженецот се одлучи за класичен црн костум.

Мајката на невестата, принцезата Ранија, која ја нарекуваат една од најубавите лидери на кралскиот свет, на Инстаграм објави неколку фотографии од венчавката.

„Ден како ниеден друг. Ви благодариме на сите што ја споделивте нашата среќа“, напиша таа.

За венчавката избрала бледо розев, лелеав фустан со ракави во форма на ѕвонче.

Инаку, убавата Ранија е родена како Палестинка, а иако е родена како обична, завршила како кралица. Високо образована, начитана и со највисок моден стил, таа стана пример за жените ширум Блискиот Исток и пример за модерна жена која ги комбинира западните и исламските вредности.

Нејзиниот сопруг, кралот Абдула Втори Бин Ал-Хусеин, тогаш сè уште принц, таа се запознала на една вечерна забава во 1993 година.

Два месеци подоцна ја објавија свршувачката, а на 10 јуни 1993 година се венчаа. Оттогаш тие имаат четири деца. Едно од тие четири деца е нејзината ќерка Иман, која е огледало на нејзината прекрасна мајка.

Иман е првата ќерка на јорданската кралска двојка, а има уште двајца браќа и една сестра. Иман се занимава со атлетика на што може да се заблагодари за витката фигура, а долго време се натпреваруваше дури и на светските натпревари во атлетика. Моментално студира во Вашингтон.