Се распадна уште едно естрадно другарство – Аца Лукас има силна лутина кон Марија Шерифовиќ

ИЗВОРСкопје24
|

Аца Лукас и Марија Шерифовиќ повеќе не се пријатели. Ниту приватно, ниту деловно, ниту на социјалните мрежи, каде Лукас неодамна го блокираше единствениот српски победник на Евровизија. Заладувањето на врската предизвикала Шерифовиќ по озборувањето на колегата, во што се уверил и решил да прекине секаков контакт со неа.

– Тие двајца беа многу блиски. Додека во исто време соработуваа со продуцентот Саша Мирковиќ, тој им направи хит: „Луда глава балканска“, за која снимија и спот. Тогаш Мирковиќ го повлече Лукас од жирито на „Ѕвездите на Гранда“ за да и направи простор на Марија да се врати бидејќи нејзината кариера тргна надолу. Лукас се согласи да и помогне да ја стави во центарот на вниманието и да и ја врати кариерата на вистинскиот пат. Времето минувало, двајцата не се слушнале, па Шерифовиќ на заеднички пријател му открила неколку приватни работи за Лукас, кој сето тоа му го пренел на Аца. Бидејќи сака да му кажуваат се во лице, а Марија не го направила тоа, решил да ја блокира и засекогаш да ја исфрли од неговиот живот.

– Лукас, како најголема балканска ѕвезда, секогаш беше со разбирање кога ќе побарав од него да и помогне на Марија Шерифовиќ, но и на некои помлади колеги. Сепак, Марија сака да ги искористува луѓето и да заборави кој што направил за неа во животот. Во овој поглед знам дека Аца ја направи вистинската работа што молчеше и ја избриша Марија од својот живот. Не е тајна дека многу работи ме поврзуваат мене и неа во животот, и доживотно споделивме величествена победа на Евровизија, но тука е крајот бидејќи не сакам да имам никаква комуникација и односи со неа од слични причини како Аца – заклучи Мирковиќ. .

На оваа тема ПР тимот на Марија добил известување дека немаат коментар и дека, колку што се информирани, со Лукас нема никаков проблем, а и никогаш немало.