Се шпекулираше дека е во врска со Аркан и Здравко Чолиќ, таа тврдеше дека никогаш повеќе нема да пее во Србија: Еве како денес изгледа(ФОТО)

ИЗВОРСкопје24
|

Пејачката Дорис Драговиќ е родена како Доротеа, но прекарот Дорис го добила во детството и подоцна станала нејзино уметничко име.

Својата посериозна кариера ја започнала во 1983 година, кога пеела со групата „Море“.

Ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1986 година со песната „Желјо моја“ и го освои 11-тото место.

Малку се знае за нејзиниот приватен живот, бидејќи никогаш не сакала јавно да зборува за својата приватност. Таа е во брак со Марио Будимир, а се запознале во 1989 година, а се венчале една година подоцна во Сплит. Пејачката и ватерполистка го имаат синот Борна, а Дорис во неколку наврати во интервјуата истакнувала дека нејзиниот сопруг е нејзин најголем поддржувач.

„Мојот сопруг е мојот ветер во мојот грб. Секогаш ми е советник, има единствена интуиција и неизмерна љубов. Тој е авторитет во мојот живот токму затоа што, покрај бескрајната љубов, ми дава пријателство, совети и сила. „Верувам дека тоа се волшебните состојки на секој брак што трае“, изјави еднаш Дорис.

Се шпекулираше и дека Дорис е големата љубов на Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Нивната романса започнала кон крајот на осумдесеттите, додека командантот на српската доброволна гарда бил во брак со Наталија.

„Ги запознав Дорис и Аркан на негово барање. Навистина му се допадна. И таа не беше имуна. Жељко мораше да се крие бидејќи беше во брак со Наталија“, изјави еднаш Небојша Тубиќ Жабац.

Сите контакти меѓу Дорис и Жељко завршија кога тој беше уапсен во 1990 година во Двор на Уна, а Хрватска прогласи независност.

Дорис со години велеше дека никогаш нема да дојде во Србија и дека не сака да настапува во таа земја. Но, во 2014 година таа сепак закажа и одржа концерт во Белградска Арена, но одзивот не беше голем, а за време на концертот плачеше и ја напушти сцената, а потоа се врати и отпеа уште неколку песни.

Дорис се поврзуваше и со пејачот Здравко Чолиќ, во чиј спот за песната „Ti možeš sve, al jedno ne“.

„Тоа беше емисијата „Ти си во мојата крв“ што ја снимавме во Делиблатска пешчара и Нови Сад. Неодамна се запознавме на загрепската телевизија, а Дорис на шега ми рече: „Јас сум Рушка, се сеќаваш?“ Имено, таа беше Рушка во истоименото видео. Потоа пееше во сплитската група „Повеќе“. Беше многу згодна, флертувавме малку, ми беше слатко. Жал ми е што најголемиот дел од тој материјал е изгубен“, изјави во една прилика за „Вечерње новости“ легендарниот пејач.