Се урна сонот за среќен и безгрижен живот: Брена кроела планови за големо семејство со друг маж

ИЗВОРСкопје24
|

Лепа Брена и Боба Живојиновиќ се еден од најскладните парови на  јавната сцена, а нивната љубов трае веќе три децении.

Регионална ѕвезда која со својот изглед во тие години внесе нова енергија и вистинска возбуда, нејзините концерти беа најпосетени, а нејзината популарност достигна големи височини. Од друга страна, Слободан Боба Живојиновиќ е успешен спортист, тенисер, кој е единствениот Србин, заедно со Ненад Зимоњиќ, кој беше прв на светската ранг-листа во двојки. Брена и Боба важеа за еден од омилените парови, а нивната венчавка беше гламурозна. Тие се венчаа на 7 декември 1991 година во поранешниот хотел Интерконтинентал, а на венчавката присуствуваа 500 гости.

Оваа свадба е специфична по многу аспекти. Меѓу насобраните беа самата елита и многу луѓе од деловниот свет, директорот на „Дискотон“ Ненад Билиќ и Станко Терзиќ, тогашниот директор на ПГП РТБ, како и директорот на Републичката дирекција за стокови резерви со неговиот сопруга, познатата имитаторка Билјана Ристиќ. Кумови беа Борис Бекер и Џон Циријака, а младенците од нив добија скап Мерцедес, а интересен детал е што Драгана Мирковиќ на оваа свадба го фати бидермаерот.

Оваа прослава ќе остане запаметена и по 650-те различни видови храна и петстепената свадбена торта со грамофонски плочи. Лепа  Брена носеше венчаница од Диор која беше специјално дизајнирана за неа. Се зборуваше дека на нивната домашна адреса пристигнале преку 4.000 писма, а некои дури рекоа дека само една уметничка слика што ја добиле Брена и Боба чинела дури половина од свадбените веселби.

Пред нивната венчавка, Лепа Брена пред години беше во врска со Мирко Крлиќ, а оваа вест особено ги израдуваше жителите на Зрењанин, бидејќи токму во овој град започна нејзината љубовна приказна. Зрењанци до гореспоменатата вест беа убедени дека поп убавицата Брена еден ден ќе им стане снаа. Затоа што нејзината романса со убавецот на Зрењанин и диџеј Крлиќ никому не личеше на лежерна, минлива врска. Таа врска траеше долго, а самата Брена во едно интервју изјавила дека има едно момче кое искрено го сака.

Мирко беше уредник и водител на ТВ емисии од политичка и општа општествена содржина, главен и одговорен уредник на весникот „Зрењанин“. Работеше и како ПР менаџер на „Југоремедија“ и маркетинг директор во „Серво Михаљ турист“, а вака зборуваше за љубовта со Брена.

– Точно е дека Лепа Брена ми беше девојка долго време и дека се сакавме. Но, сега тоа е минато и сега сме само добри пријатели. За тоа што зборува Зрењанинската чаршија, дека требало да се омажи за мене и дека, демек, веќе се е готово, можам да кажам дека се е нечија имагинација и добри желби… Можам да кажам дека, по нашето запознавање , Брена ми беше и остана голема пријателка. И да ви кажам искрено, воопшто не се изненадив кога беше објавено дека се жени. Затоа што одамна знам за нејзината желба. Додека бевме заедно, таа често ми велеше: „Мирко, мојата најголема желба е да основам сопствено семејство“. Постојано ме прогонува помислата дека славата еден ден ќе помине и јас ќе останам сама…“ Никогаш не можеше да се ослободи од тој страв, особено што постојано беше одвоена од родителите, кои живеат во Брчко – Крлиќ. бил искрен во тоа време во отвореното интервју за „Сабор“.

Дали Брена му ги уништи соништата за големата љубов на Мирко Крлиќ се уште не се знае, бидејќи секој тргна на своја страна, а од зборовите на Крлиќ може да се види дека тој зборува само најдобро за  ѕвездата. Лепа Брена си ја исполни големата желба, а за поранешните љубови, како што вели народот, само најдобро, пренесува svet-skandal.