Серија силни земјотреси ги вознемири граѓаните во Македонија

ИЗВОРскопје24
|

Пред неколкму минути, со Рихтерова магнитуда од 5,8 земјотресот беше почувствуван на територија на Република Македонија.

Земјотресот се случи околу 16 часот и 5 минути, а особено силно беше почуствуван во југозападна Македонија, но првичните информации се дека земјотресот бил со многу силна јачина од 5,8 степени според рихтер во Јадранското Море, најверојатно во регионот на Албанија и Црна Гора.

Според информациите на Светската сеизмичка операција епицентарот на земјотресот бил во Албанија, во Јадранското море.

Земјотресот предизвика вознемиреност кај жителите на Република Македонија.

Земјотресот силно ги вознемири граѓаните на Македонија.