Северина повторно доби кривична пријава, решила самата да повика полиција

ИЗВОРСкопје24
|

Северина Којиќ периодов заработи повеќе кривични пријави, некои поради непочитување на полицискиот час кој владееше таму, а сега поради тоа што не го предала детето на старателот, Милан Поповиќ.

– Можеме да ве известиме дека информациите се точни дека маж поднел кривична пријава денес во службените простории. Сите собрани документи и пишани документи, како и кривични пријави, ќе бидат доставени за понатамошна постапка до надлежното Општинско државно обвинителство во Сплит – одговараат од сплитската полиција, а пренесуваат српските медиуми.

Северина наводно повикала полиција заради Поповиќ.

– Доаѓањето на полицијата го побарала жената, полицијата дошла на местото на настанот, но немало потреба да постапува – рече сплитската полиција.

Да ве потсетиме, Поповиќ и г-ѓа Којиќ сè уште расправаат за тоа со кој родител ќе живее детето. Судот донесе неизвршна пресуда според која момчето ќе живее со својот татко, додека неговата мајка ќе го види во договореното време. Со оваа пресуда и беше одземено правото на Северина да одлучува за прашања од образованието и заштитата на детето, но таа ја обжали пресудата.